Jak procvičovat jemnou motoriku dětí?

Jak procvičovat jemnou motoriku dětí?
Vhodný prostředek pro rozvoj jemné motoriky u dětí představují motorické hračky, které pomáhají rozvíjet manuální šikovnost a zručnost dítěte již v předškolním věk.
 
Z výzkumů prováděných v posledních letech se ukazuje, že se manuální zručnost dětí zhoršuje. To se projevuje obtížemi při snaze uchopit jakýkoliv předmět, při kreslení kdy má dítě problémy se správným držením tužky, při oblékání při zapínání nebo šněrování a prakticky v kterékoliv oblasti každodenního života, kdy jakoby “tvrdá ruka“ dítěti způsobuje mnoho nepříjemností. Děti pak velmi často tyto činnosti, které by měly procvičovat vykonávají nerady, jelikož si připadají nešikovné.



Obr. 1 "Obouruč" procvičuje koordinaci rukou a očí, jemnou motoriku a pozornost.
 
Jako u většiny problémů se i v tomto případě jedná o důsledek vlivu několika faktorů, které tento nepříznivý vývoj ovlivňují. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že dnešní děti mají obecně mnohem méně pohybu, než například měli jejich rodiče. Do značné míry je tato skutečnost zapříčiněna současným životním stylem rodin a jejich návyky trávení společného času, kdy velmi často převládá pasivní zábava u počítače nebo televize.



Obr. 2 Hra "Pomela" zábavnou formou rozvíjí jemnou motoriku a koordinaci oko-ruka.
 
Tento nepříznivý trend lze jednoduchým způsobem zvrátit snahou o větší začlenění dítěte do každodenních činností v domácnosti, kdy může dítě například pomáhat při zamykání a odemykání dveří, v kuchyni pomáhat při vykrajování těsta, míchání, přisypávání, otevírání a zavírání uzávěru lahví atd.
 
Ve volném čase zařazovat rukodělné činnosti z oblasti výtvarné výchova jako navlíkání korálků nebo knoflíků, práce s modelínou, kreslení a malování, hra s razítky a tiskátky, vystříhávání a lepení atd.
 
Jemnou motoriku dítě také procvičuje v činnostech, které podporují zároveň jeho větší samostatnost a soběstačnost. Mezi takové činnosti patří například zapínání knoflíků a zipů, oblékání, zavazování tkaniček atd.


 
Obr. 3 "Tai-Chi koule" je inspirována tradičním cvičením Tai-chi a zlepšuje flexibilitu zápěstí.

 
Vhodný prostředek pro rozvoj jemné motoriky u dětí představují motorické hračky. Motorické hračky pomáhají rozvíjet manuální šikovnost a zručnost dítěte již v předškolním věku. Jedná se o hračky, které kladou zvýšené požadavky na používání malých svalových skupin ruky a jejich koordinaci při prováděných pohybech.

Při hraní s těmito hračkami jsou procvičovány pohyby, které dítě může následně využít i v běžném životě.


 
Obr. 4 "Nekonečná osmička" pomáhá zlepšovat rozvoj zručnosti a reflexů u dětí i dospělých.

 
U dítěte je obzvláště v předškolním věku velmi důležitá motivace ze strany svého nejbližšího okolí k činnostem, které rozvoj jemné motoriky podporují. Dítě se poté bude cítit  důležité, když bude takovou činnost vykonávat a zároveň se bude rozvíjet úroveň jeho jemných motorických schopností.
 


 
Zde naleznete další inspiraci při výběru hraček na rozvoj jemné motoriky pro Vaše děti.
 
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty