Inspirace pro mimoškolní vzdělávání

Inspirace pro mimoškolní vzdělávání
Již v předškolním věku je možné rozšiřovat znalosti a dovednosti dítěte, které by se z učebnic jen těžko učilo. Následující řádky pro Vás mohou být inspirací k jeho mimoškolnímu vzdělávání. Právě takové prostředí je pro učení a procvičování nových znalostí a dovedností v mnohých ohledech vhodnější.
Vaše dítě nemusí být právě v těsné blízkosti počítače, tašky plné učebnic nebo školní tabule, aby se učilo. Je potřeba si uvědomit, že učení není jen o zapamatování si strohých fakt a řešení matematických příkladů. Učení je především interaktivní, celoživotní proces získávání a třídění informací, dotazování, pokládání otázek a používání získaných vědomostí a dovedností v jedinečných situacích.

Právě mimoškolní prostředí je pro učení a procvičování nových znalostí a dovedností v mnohých ohledech vhodnější.
K dispozici máme nepřeberné množství otázek a konkrétních příkladů v praxi, kde je možné právě získané vědomosti využít.  Svým dětem bychom měli být schopni poskytnout co možná nejvíce smysluplných zkušeností, jak je to jen možné.

Již v tomto předškolním věku je možné rozšiřovat jejich znalosti a dovednosti, které by se z učebnic jen těžko učily. Následující řádky pro Vás mohou být inspirací k mimoškolnímu vzdělávání vašeho dítěte.


Choďte se svými dětmi do knihovny

Knihovna představuje neocenitelný zdroj zajímavých informací a podnětů, které můžete na přiměřené úrovni sdílet se svým dítětem. Váš zájem o získávání nových informací bude velmi pravděpodobně pro dítě inspirací, která ho bude povzbuzovat v dalším pátrání po poznání.
 

Poznávejte svět při cestování

Pokud již podnikáte se svým dítětem celodenní výlet, nebo jste dokonce vyrazili na týdenní dovolenou, jsou všechny tyto události vhodnými příležitostmi k povídání o historii, geografii, různorodosti kultur, jejich tradic a zvyků. Způsobů a příležitostí k podnícení zájmu dítěte vhodnou konverzací je při každém cestování opravdu mnoho.


Každodenní vzdělávání


I když to nemusí být na první pohled patrné, každodenní činnosti mohou otevřít dveře k novým poznatkům a dovednostem. Při pečení cukroví nebo koláčků můžeme předvádět dětem praktické příklady z matematiky a přinášet jim poznatky z oblasti výživy. Při sledování fotbalového zápasu můžeme otevřít diskuzi o statistice vítězství hrajících družstev, jejich historii nebo důležitosti týmové spolupráce.




Veďte své děti ke kulturnímu životu


Muzea, historické památky, zoologické zahrady nebo koncerty, to všechno mohou být vhodné příležitosti, jak děti něco naučit a zároveň se s nimi výborně bavit. Tyto zážitky představují pro děti mnohem zábavnější formu získávání vědomostí než při sezení ve škole. Takovýto způsob trávení volného času pomáhá rozšiřovat oblast zájmu dítěte a možná přispěje k vytvoření celoživotního zájmu o danou oblast.



Využijte každé otázky dítěte k předávání informací a zkušeností

Dokonce i ty nejvšednější okamžiky se mohou stát prostředkem k přenosu a získávání vědomostí a probouzení zájmu o danou oblast lidského vědění. Při pohledu na noční oblohu můžete dítě inspirovat otázkami o nebeských objektech v obrovském vesmíru. Snažte se na každodenní příležitosti k učení nahlížet jako rodina a nezapomínejte přijmout přirozenou zvídavost a údiv vašeho dítěte.
 


Používejte moderní technologie


Moderní technologie jsou nedílnou součástí dnešního světa a každým dnem se zdokonalují. Děti by měly mít možnost přístupu k informacím a uspokojit svoji zvědavost s využitím tohoto informačního zdroje. Povzbuďte své děti při hledání odpovědí na jejich otázky na webu. Děti se učí jednotlivé informace filtrovat, tak aby byly co nejvíce přesné, aktuální a seriózní. Předpokladem takové činnosti musí být vhodné nastavení jednotlivých programů a prohlížeče, které zajistí dítěti bezpečné prostřední. 

Odeslat článek známému   Vytisknout